DALAMAN SEDİR ADALARI

DALAMAN

Farklı Lokasyona Bırak
Kampanya Kodu

Dalaman’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler


Huzurlu ve sakin bir tatil hayal eden ziyaretçilerinin isteklerini tam anlamı ile karşılayan Dalaman, hem deniz, kum ve güneş üçgeni hem de tarih kalıntılarının kokusunu içine çekmek isteyenler için en uygun tatil beldelerinden biridir. Çevresinde yer alan diğer tatil destinasyonlarına yakınlığı ile bilinen bu ilçe ulaşım açısından kavşak bir noktada yer almaktadır.

Aileniz ya da sevdiklerinizle bu ilçede tatilin keyfini doyasıya sürebilirsiniz. Dalaman ilçesinde gezilecek yerler ise şu şekilde; Dalaman Çayı, Gizli Vadi, Sarsala Koyu, Kapıkargın Kükürtlü Su Kaplıcaları, Kapıdağ Yarımadası, Antik Demirciler Çarşısı ve Oktapolis Antik Kenti'dir. Bu ilçede huzur dolu ve verimli bir tatil için en az iki gününüzü ayırmalısınız.

 

Dalaman Çayı

Burdur'un Gölhisar ilçesindeki Yeşilgöl Dağları'nın eteklerinden çıkan su, Dalaman ve Ortaca ilçe sınırlarından dökülerek, Akdeniz ve Ege bölgelerinin arasındaki sınırı oluşturur. İlçe merkezi ile bu çay arasında yaklaşık 70 kilometre mesafe bulunmaktadır. Taksi, şahsi aracınız ya da tur şirketlerinin düzenlediği seferlere katılarak buraya kolayca ulaşabilirsiniz.

Türkiye'de özellikle üzerinde rafting yapılması ile adından sıkça söz ettiren Dalaman Çayı, tamamen ormanın içinde yer almaktadır. Çevresinde oldukça fazla balık lokantası ve çay bahçesi mevcuttur. Su sporları ile ilgilenmeyen tatilciler burada yemeğini yiyebilir, çayını kahvesini yudumlayabilir ve doğanın içerisinde kuşların cıvıltısı eşliğinde yürüyüşünü yapabilir.

Dalaman Çayı'nın eşsiz doğasında çam ve zeytin ağaçlarının eşsiz kokusu eşliğinde doğa yürüyüşlerini ücretsiz bir şekilde yapabilirsiniz.

 

 

Kapıdağ Yarımadası

Dalaman ilçe sınırlarında yer alan Kapıdağ Yarımadası'na ulaşabilmek için deniz yolunu kullanmalısınız. Sarsala'dan kalkan ya da Fethiye-Göcek'ten hareket eden tekne turlarını tercih ederek de kolayca ulaşabilirsiniz. Sarsala'dan ulaşmak isterseniz yaklaşık bir saat ormanın içerisinde doğu yürüyüşü yapmanız gerekecektir.

Balıkesir-Erdek arasında yer alan Kapıdağ Yarımadası'ndan değil; Dalaman ilçe sınırlarında yer alan henüz yeni yeni keşfedilen tarihi ve doğal güzellikleri ile dergilere kapak olan Dalaman’ın Kapıdağ Yarımadası’ndan bahsediyoruz. Son yıllarda tur şirketlerinin buralara sık sık tur seferleri düzenlemesi üzerine dergi ve makalelere kapak fotoğrafı olmayı başaran Kapıdağ Yarımadası; hem deniz, kum ve güneş hem de kültür turizmi için görülmeye değerdir.

Çam ve zeytin ağaçlarının esintisi eşliğinde Karya, Lissa ve Lydia tarihi kentlerinin izlerini gözlemleyebilirsiniz. Keskin dağ yamaçlarında inişli çıkışlı yollar gideceğiniz için ayakkabı ve kıyafet seçiminize dikkat etmelisiniz.

Kapıdağ Yarımadası'nı dilediğiniz zaman ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

Sarsala Koyu

Dalaman ilçesine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan Sarsala'ya şahsi aracınız veya taksi ile kolayca ulaşabilirsiniz. Havalimanı yolu güzergahından Kapıkargın istikametinde ilerlediğiniz zaman hem kaplıcaları hem de Kocagöl'ü görerek bu koya ulaşabilirsiniz.

Doğanın tam ortasında yer alan bu koy, masmavi deniziyle hem fotoğraflara hem de hafızalara çokça kez konu olmayı başarmıştır. Dalaman İstasyonu yapımında kullanılacak malzemeler, zamanında bu ada üzerinden taşınmıştır. Günümüzde ise yerli ve yabancı birçok tekne ve yat sahibinin uğrak noktalarından biri olmayı başarmıştır.

Çam ağaçlarının nefis kokusu, denizin berraklığı ve sakinliğinin bir araya gelmesiyle bu koy, ziyaretçilerine muhteşem bir gün sunar. Sığ ve berrak suyunda balıklarla yüzmenin tadını çıkartın ya da ağaçların gölgesinde sevdiklerinizle keyifli vakit geçirebilirsiniz

 

Oktapolis Antik Kenti

Likyalılardan tutun Romalılara kadar onlarca farklı medeniyete ev sahipliği yapan Oktapolis, Muğla'nın Kızılkaya köyünde Dalaman ilçe sınırlarında yer almaktadır. Bu tarihi yerleşim merkezine ulaşabilmek için şahsi aracınızı veya toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Dağınık bir arazi üzerine kurulu olduğu için ilçe merkezinden hareket eden Kayadibi köyü dolmuşlarını kullanabilirsiniz.

Onlarca farklı medeniyete ev sahipliği yapan ve tarih kokan şehrin kalıntıları incelendiği zaman 'Sekiz Şehir' anlamına geldiği öğrenilmiştir. Likya, Roma ve Bizans Dönemlerine ait tarihi kalıntıları keşfedebilirsiniz. Günümüzde özellikle kitabeler, surlar ve kiler olarak kullanılan kısımlar ayakta kalmıştır. Sarp kayalıkların üzerine inşa edilen tarihi yerleşim yerini keşfetmek için uygun bir kıyafet ve ayakkabı seçimi yapmalısınız.

Oktapolis Antik Kentini hiçbir ücret ödemeden dilediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

 

Antik Demirciler Çarşısı

13. yüzyıldan beri yaşayan efsanelerden biri olarak bilinen Demirciler Çarşısı, Gürköy yolu kullanılarak yaklaşık 30 dakikalık yürüme mesafesinde yer almaktadır.

Rumlar tarafından inşa edildiği bilinen bu çarşının ismi yöre halkı tarafından bu şekilde verilmiştir. Günümüz şartları altında çok devasal ürünler görebilmek yerine çarşının mimarisini ve dokusunu inceleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra çekiç, örs ve körük gibi demir parçaları burada işlenmektedir.

Dalaman Demirciler Çarşısı’nda bakır ve gümüş gibi farklı hediyelik eşyaları görebilirsiniz. Eviniz veya sevdiklerinize hediye olarak birkaç parça süs alabilirsiniz.

Demirciler Çarşısı, dilediğiniz zaman ziyaret edebileceğiniz ücretsiz bir yerdir.

 

Kapıkargın Kükürtlü Su Kaplıcaları

Termal hizmet veren otellerin sıkça konumlandığı bir noktada yer alan Kapıkargın Kaplıcaları, Dalaman ilçe merkezinden yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Bölgenin farklı birçok noktasından kükürtlü su çıktığı için termal hizmet veren oteller bu bölgede dağılım göstermiştir. Toplu taşıma araçları, taksi veya şahsi aracınız ile kolayca buraya ulaşabilirsiniz.

İlçe belediyesi tarafından hem turizme hem de ekosisteme faydalı olması adına kaplıca çevrelerinde bir takım çalışmalar yaptırılmıştır. Bu çalışmalar neticesinde kaplıcaları on iki ay boyunca dilediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz. Sindirim, üreme ve cilt hastalıklarına kükürtlü suyun iyi geldiği, yapılan araştırmalar neticesinde kanıtlanmıştır. Kükürtlü suyun içerisinde hem eğlenebilir hem de hastalıklarınıza şifa bulabilirsiniz.

Kapıkargın Kükürtlü Su Kaplıcaları'nı ücretsiz bir şekilde on iki ay boyunca dilediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

 

Dalaman Günübirlik Gezilecek Yerler

Muğla’nın doğal güzellikleriyle öne çıkan ilçelerinden Dalaman, gezilecek yerler bakımından ziyaretçilerine birçok alternatif sunmaktadır. Dalaman tatilinde, ilçeye yakın konumlarda bulunan birçok önemli destinasyonu da günübirlik bir şekilde ziyaret edebilir ve tatilinizi daha keyifli bir hale getirebilirsiniz. Dalaman tatilinde günübirlik bir şekilde ziyaret edebileceğiniz destinasyonlar arasında Ölüdeniz, Paspatur Çarşısı, Yuvarlakçay ve Amintas Kaya Mezarları

 

Ölüdeniz

Mavi ve yeşil tonlarının neredeyse tamamını görebileceğiniz yerlerden biri olan Ölüdeniz, Muğla'nın Fethiye ilçe sınırlarında yer almaktadır. Ölüdeniz ile Dalaman ilçesi arasında yaklaşık 50 kilometre mesafe bulunduğu için günübirlik gezi programınıza gönül rahatlığıyla ekleyebilirsiniz.

Ölüdeniz, Dünya'nın en uzun kumsalı ödülüne 2006 yılında layık görülmüştür. Ölüdeniz olarak ifade edilmesinin sebebi ise; en fırtınalı günlerde bile burada dalga olmaması ile alakalıdır. Ölüdeniz'in turkuaz rengi berrak sığ suyunda yüzebilir, sahil kısmına uzanıp yüz metrelerce yukarı havalanan rengarenk paraşütleri seyredebilirsiniz.

Enfes sahiliyle turistleri kendine çeken Ölüdeniz Plajı’na yakın olacağınız bir tatil planı düşünüyorsanız ,hemen aracınızı Wish Car Rental sitemizden veya mobil uygulamamızdan kiralayarak yola çıkabilirsiniz.

 

Paspatur Çarşısı

Muğla çevresinde herhangi bir ilçeyi tatil amaçlı ziyarete geldiyseniz tarihi Paspatur Çarşısı'nı günübirlik programlarınıza mutlaka eklemelisiniz. Günümüzde bu çarşının bulunduğu bölge ise 'eski Fethiye' olarak adlandırılır.

Paspatur Çarşısı'nda Ege ve Akdeniz bölgelerine özgü yöresel kıyafetleri, görsel şölenler ile birlikte hazırlanan hediyelik eşyaları, takıları, sebzeleri ve meyveleri burada bulabilirsiniz. Burada hem tarih kokusunu içinize çekecekseniz hem de bölgeye ait yöresel ürünler için alışveriş yapabileceksiniz.

Paspatur'da saç böreği, kar şerbeti ve tantuninin mükemmel tadına bakabilirsiniz.