Whatsapp'ta Paylaş

WİSH CAR RENTAL

KURALLAR VE KULLANIM KOŞULLARI
ARAÇLAR RENT A CAR KASKOLU  YALNIZ 5.000 TL MUHAFİYET İÇERMEKTEDİR.

ARAÇ ÇIKIŞI SINIRLAMALARI

!!! ÖNEMLİ !!! WİSH CAR RENTAL firmasının bulunduğu illerde araç çıkışları  sadece çevre illere lokasyon olarak açıktır. Örneğin;(Trabzon şubesi sadece
Doğu Karadeniz bölgesinde çıkış sağlanmaktadır diğer bölgelere çıkış işlemi yasaktır.)
Şirket politikamız gereği tarafımızca kiralanan araçların, kiralayanlar tarafından asker uğurlaması, düğün konvoyu gibi topluluk halinde seyir edilen faaliyetlerde kullanılması yasaktır. Bu kapsamda oluşacak olan hasarlardan kiralayan sorumlu olup firmamızın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.SÜRÜCÜ YAŞI VE BELGESİ

 • Ekonomik sınıf : En az 5 yıllık geçerli ehliyet ve 25 yaşını doldurmuş olmak.
 • Orta sınıf : En az 5 yıllık geçerli ehliyet ve 26 yaşını doldurmuş olmak.
 • Üst ve lüks sınıf : En az 7 yıllık geçerli ehliyet ve 28 yaşını doldurmuş olmak.Latin alfabeli ehliyet kullanmayan kullanıcılar( Rusya,Çin,Yunanistan v.b.) kiralama sırasında kendi ehliyetlerinin yanında geçerli uluslararası ehliyet ve pasaportlarını ( T.C vatandaşı değilse) ibraz etmek durumundadır.

KİRALAMA KOŞULLARI

Rezervasyonunuz araç grubu garanti edilerek onaylanmıştır. Herhangi bir marka garantisi yoktur. Ancak, İlgili ofise gittiğinizde, uygunluk olması halinde rezerve ettiğiniz grupta yer alan marka araçlardan temin edebilirsiniz.
Rezervasyonunuzu ön ödemeli olarak yaptıysanız, ödemede kullandığınız kredi kartınızı (Visa, Mastercard, Amex) kiralama için ofise geldiğinizde yanınızda bulundurmanız ve ibraz etmeniz gerekmektedir. Ön ödeme yapılan kartın sahibi ile kiracı farklı kişiler ise, ,ödeme yapılan kart sahibinin de ofiste bulunması, olası yasadışı uygulamaların önüne geçebilmek adına zorunludur. Ön ödemenizi debit kart, bankamatik kart ya da sanal kart ile yaptıysanız, kiralama ofisine geldiğinizde, adınıza düzenlenmiş geçerli kredi kartınızı ayrıca ibraz etmek zorundasınız.
Siz veya kontrat üzerinde belirtilen diğer sürücüler aşağıdaki konuları kesinlikle yapmamalısınız:

 • Aracı yasal olmayan işler için kullanmamalısınız.
 • Aracı yarışmak, hız yapmak, aracın dayanıklılığını ve hızını test etmek ve başka birisine araç kullanmayı öğretmek için kullanmamalısınız.
 • Aracı, alkollü iken veya uyuşturucu etkisindeyken kullanmamalısınız.
 • Aracı size yazılı izin vermediğimiz müddetçe Türkiye sınırları dışında kullanmamalısınız.
 • Aracın belirtilen yolcu kapasitesinin üzerinde yolcu taşımamalısınız.
 • Kontrat üzerinde belirtilen diğer sürücüler, biz size yazılı onay vermediğimiz sürece hareket eden ya da etmeyen başka araçların ya da eşyaların itilmesinde ya da çekilmesinde kullanmamalısınız.
 • Gizli bir gelir karşılığında yolcu veya mal taşınmasında kullanmamalısınız.
 • Gümrük mevzuatına ve diğer kanunlara aykırı maddelerin taşınmasında ve diğer yasal olmayan işlerde kullanmamalısınız.

 

KİRALAMA SÜRESİ

 

KİRALAMA SÜRESİ

Kiralama süresi 1 gündür (24 saat)

Kiralama süresi 24 saat üzerinden hesaplanır. Kiralamanız, kiralama kontratı üzerinde yazılı saatten itibaren başlar ve 24 saatlik sürenin dolmasıyla sona erer. Aylık kiralama süresi 30 gün üzerinden hesaplanır. Uluslararası WİSH koşullarına göre 24 saati aşan kiralamalarda, ilk 30 dakikaya varan gecikmeler herhangi bir ek ücret olmadan sonlandırılır. WİSH CAR RENTAL olarak bu süre kiralama bölgelerinin özelliğine göre en fazla 2 saate kadar uzatılabilir. Bu sürenin aşılması halinde, kiracı 1 tam gün kiralama ücreti (­navigasyon, ek sürücü, sigorta, çocuk koltuğu v.b. ek hizmetler de dahil olarak) ödemekle yükümlüdür.

KİLOMETRE SINIRı

Kiracı kullandığı araçla ilgili uzatma talebini kiralama bitiminden en fazla 1 gün öncesinde ilgili ofise bildirmekle yükümlüdür. Uzatma talebi, ilgili kiralama ofisinin onayıyla gerçekleştirebilir. Uzatma bedeli anlaşma koşullarına göre WİSH CAR RENTAL  fiyatlarından talep edilebilir. WİSH CAR RENTAL ofislerinden onay alınmaksızın gerçekleşen uzatmalarda, kira bedeli yanında
100.00 TL+ %18 KDV ceza ücreti uygulanır.

KİLOMETRE SINIRI

GÜNÜ BİRLİK KM LİMİTİ : 300 KM   4 güne kadar günlük 300 km’dir. Daha sonra kısıtlamalı km devreye girecektir.  5 GÜN İÇİN : 1.000 KM   -   6-15 GÜN : 1.500 KM  --  16-20 GÜN : 3.000 KM
 25-30 GÜN : 4.000 KM  --- /   Km aşım bedeli : Km/0.75 TL


DEPOZİTO

Araç kiralama ödemelerinizde MasterCard, VISA ve American Express kredi kartları geçerlidir. Wish Car Rental araçları için araç gruplarına göre; ekonomik sınıf  500tl, orta sınıf 800 tl ve üst sınıf araçlar 5.000tl olarak belirlenen depozito talep edilmektedir. Üst sınıf araçlarda adınıza kayıtlı çift kredi kartı gerekmektedir. Depozito bedeli araç iade edilene kadar tutulacak, sorunsuz araç tesliminin ardından geri iade edilecektir.YAKIT

Aracı yakıt deposu 1 çizgi olarak ofislerimizden teslim alırsınız. Yakıt deposunu teslim ederken yine aynı şekilde teslim edebilirsiniz.

EK HİZMETLER

 • Ek sürücü için 20 TL kişi başı ücret uygulanmaktadır. 12 gün ve üzeri kiralamalarda sabit 160 TL‘dir. En fazla 2 ek sürücü kabul edilir.
 • Navigasyon günlük 20 TL’dir. 12 gün ve üzeri kiralamalarda sabit 200 TL'dir.
 • Bebek koltuğu günlük 25 TL’dir. 12 gün ve üzeri kiralamalarda sabit 270 TL’dir.
 • Mini hasar sigortası günlük 25 TL’dir. 15 gün ve üzeri kiralamalarda bu ücret sabit 310 TL’dir . (750 TL’ye kadar olan küçük hasar durumlarını ortadan kaldırır.)
  Tam kaza sigortası günlük 45 TL’dir. 15 gün ve üzeri kiralamalarda bu ücret sabit
  500 Tl’dir. ( 4.000 TL’ye kadar olan hasar durumlarını ortadan kaldırır.)
  Kış lastiği ekstra günlük 15 Tl’dir. 15 gün ve üzeri kiralamalarda bu ücret sabit 115 TL’dir.

   SINIR ÖTESİ POLİTİKASI 
Araçların ülke sınırlarını geçmesine izin verilmemektedir.
Teslimin gecikmesi durumu

Aracı iade ederken 60  dakikalık müsaade süresi vardır. Gecikme durumunda saat başına günlük kiralama bedelinin 2/3’si oranında ücret uygulanır, gecikme 180 dk yı geçerse 1 günlük ücret uygulanır.


Sözleşme sonlandırma

Kira bedellerinin zamanında ödenmemesi durumunda, sözleşme hiçbir ihtar ve ihbara gerek kalmaksızın sözleşmeniz tek taraflı fesih olur. Bu durumda otomobilin derhal WİSH CAR RENTAL Ofisine iade edilmesi gerekmektedir. Aracın iade edilmemesi halinde kiracı, emniyeti suistimal suçunu işlemiş olduğunu kabul eder. Sözleşmenin tarafımızca tek taraflı olarak sonlandırılmış olması, söz konusu sözleşmeden doğan borçlarımızı tahsil etmemizi engellemeyecektir. Sözleşmenin ana edimlerini yerine getirmemiş olmanız halinde sözleşmeden ve yasadan kaynaklanan haklarımıza dayanarak uğramış olduğumuz zarar, ziyan ve gelir kaybının tahsili amaçlı ek ücretler talep edebiliriz.

SORUMLULUKLAR

 • Tüm geçiş ücretleri (köprü, otoyol, vapur, vb.), bekleme tazminatı, trafik cezaları, hız limiti aşım cezaları, park ya da diğer trafik suçlarından dolayı oluşabilecek mahkeme masrafları (aracın çekilmesi ve/veya bağlanmasından dolayı ortaya çıkabilecek masrafları da kapsar) ve aracın müsadere edilmesi durumunda doğacak zararlar müşteri sorumluluğundadır.
 • Sizin adınıza ödemek durumunda kaldığımız, geçiş ücretleri, cezalar veya ortaya çıkan maliyetler ile her bir ödeme başına 20 TL servis ücreti alınmaktadır.
 • Aracı iade etmiş olsanız dahi, aracın sizin kullanımınızda olduğu döneme ilişkin sonradan ortaya çıkabilecek herhangi bir suç, park cezası, trafik cezaları, kaçak OGS ve HGS geçişlerinin sorumluluğu size aittir. Buna ek olarak, sizden talep edilmesi durumunda, şahsınızla ve yanınızda ek sürücü ile ilgili istenen tüm bilgileri vermekle yükümlüsünüz. Bu bilgileri eksiksiz ve tam olarak vermemeniz durumunda tüm sorumluluk tarafınıza aittir.
 • Sorumluluklarınız bölümünde belirtilen kurallara uymamaktan dolayı oluşan ücret, zarar, hasar, harcama, maliyet veya yükümlüklerin toplamı,
 • Aracın Emniyet güçleri tarafından herhangi bir sebep için alıkonulmasından dolayı ortaya çıkabilecek zararlar ve aracı kiraya veremediğimiz günlerin ücretleri,

Borcunuzu zamanında ödememekten dolayı aylık %5 oranında gecikme cezası uygulanır ve bu oran günün koşullarına göre Merkez Bankası aylık kredi faiz oranlarına göre düzeltilir. Yukarıda belirtilen
ücretlere KDV ilave edilecektir.


ÖNEMLİ BİLGİLER

 • Araç teslimi öncesi WİSH CAR RENTAL ofislerinde EGM sorgusu yapılmaktadır.
 • Araç, aksesuarları ve anahtarları ile birlikte sizin sorumluluğunuzdadır. Kiralama sözleşmesi devam ettiği sürece, kiralamış olduğunuz aracı, 13.10.1983 tarihli 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa ve 26901 sayılı Trafik Kurallarına uyarak kullanmalısınız.
 • Aracı yol, iklim koşullarına ve hız sınırlarına uyarak kullanmak sizin sorumluluğunuzdadır. Aracın kapasite ve üretim amacı dışında kullanılması, tümsek ve çukurlar gibi yol seviyesinden farklı yerlere vurması, arazide ve kumsalda kullanılması sonucu oluşacak tüm zararlar ile aracın motor veya diğer bölümlerine su girmesi sonucu oluşan hasarların sorumluluğu size aittir. Aracı yarışmak, hız yapmak için, aracın dayanıklılığını ve hızını test etmek için ve başka birisine araç kullanmayı öğretmek için kullanmamalısınız.
 • Aracı kullanmadığınız her durumda kilitli tutunuz. Doğru ve uygun yakıt kullandığınızdan emin olunuz. Yağ düzeylerini kontrol ediniz ve lastik havalarını olması gereken düzeyde tutunuz.
 • Aracı ve hiçbir parçasını satamaz, kiralayamaz ya da elden çıkartamazsınız. Bedelsiz dahi olsa, aracı sözleşmede yer alan isimler dışında herhangi birinin kullanımına veremezsiniz. Herhangi bir kişiye araç üstünde yasal haklar tanıyamazsınız ve kendi haklarınızı devredemezsiniz.
 • Hiçbir koşulda fren, debriyaj, şanzıman yağları veya motor soğutucuları sıvı düzeylerini kendi güvenliğiniz için tamamlamayınız. Gösterge tablosunda herhangi bir uyarı ışığı yanması veya düşük yağ düzeyleri görülmesi halinde derhal bizimle temasa geçiniz. Acil durumlarda 24 saat ulaşabileceğiniz telefon numarası aracı teslim aldığınız ofis yetkilisi tarafından size verilecektir.
 • Araçla ilgili herhangi bir aksaklık tespit ettiğinizde hemen bizi uyarmanız gerekmektedir. Herhangi bir yazılı izin olmaksızın herhangi bir kişinin araç üstünde çalışmasına izin vermeyiniz.
 • Aracı sizinle önceden anlaştığımız yere, çalışma saatlerimiz içinde getirmeniz gerekmektedir. Araç, durumu kontrol edilerek, bizim çalışanlarımız ya da yetkilendirdiğimiz kişiler tarafından görülerek teslim alınmalıdır. Eğer aracın durumunu siz kontrol edemeyecek durumdaysanız veya aracı çalışma saatleri dışında iade etme konusunda sizinle anlaştıysak, yetkilendirdiğimiz kişi ya da bizim çalışanımız tarafından yapılacak incelemeyi peşinen kabul etmiş ve durumu tespit edilinceye kadar geçen sürede ortaya çıkacak zararlardan sorumlu olacaksınız. Bu durum tespitine itirazınız olması halinde masraflarını karşılamak kaydı ile bir uzman incelemesi talep edebilirsiniz.
 • Araçta onayımız dışında yapılan değişikliklerden dolayı, kiralama öncesi durumuna döndürmek için yapacağımız harcamalar, aracın iadesi sırasında zabıt ile kayıt altına alınmamış ve/veya eksik evrakla ihbarı yapılmış hasarlar ve münhasıran sigorta teminatlarının karşılamadığı/teminat limiti üzerinde kalan hasar bedelleri, aracın iç döşemesi, jantlarına verilen hasarlar sizin sorumluluğunuzdadır.
 • Araç sadece sizin tarafınızdan, kontrat üzerinde belirtilen ilave şoför tarafından ya da bizim yazılı olarak izin verdiğimiz kişiler tarafından kullanılmalıdır. Aracı kullanan kişinin mutlaka geçerli bir ehliyeti olmalıdır.
 • Aracı, alkollü ve/veya uyuşturucu etkisi altındayken kullanamazsınız. Kapasitesi üzerinde yolcu taşıyamaz ve Türkiye sınırları dışına çıkaramazsınız.
 • Aracı iade etmeden önce herhangi bir şahsi eşyanızı olup olmadığını kontrol ediniz. Araç içerisinde unutulan özel eşyalardan ötürü maalesef sorumluluk kabul edemiyoruz.

GİZLİLİK

Bize bu kiralamanız için vermiş olduğunuz herhangi bir bilgiyi, 3.şahıslarla ticari amaçlı olarak paylaşmaz; kişisel gizliliğinize maksimum önemi veririz. Paylaşmış olduğunuz bilgileri, rezervasyon almak, sizi müşteri listemize eklemek, ödeme almak ve kiralama sözleşmesinde belirtilen koşullara uygun olarak, araç sizin kullanımınızdayken ve döndükten sonra ortaya çıkabilecek takip gerektiren konuların araştırılması amacıyla kullanabileceğimizi kabul edersiniz. Bize vermiş olduğunuz bilgileri, istatistik ve pazar araştırması amaçlı da kullanabiliriz. Eğer kiralama sözleşmesi koşullarına aykırı davranırsanız, gelecekte sizinle ilgili karar vermede kullanmak üzere bunu kayıtlarımıza alabiliriz. Bu bilgiyi, kredi değerlendirme kuruluşları, Emniyet ve Trafik polisi, borçlu olduğunuz kurumlar ve sizinle ilgili bilgiye göre onların müşterisi olup olamayacağınıza karar verecek diğer kuruluşlarla ve Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) ile paylaşabiliriz. Size araç verip vermeme konusunda diğer kuruluşlardan sizin araç kiralama geçmişinizle ilgili bilgi toplayabileceğimizi kabul edersiniz. Bu kiralama sözleşmesinde adı geçen sizin ve ek sürücülerin bilgileri, kamu kuruluşları ve
mahkemeler tarafından talep edildiğinde vereceğimizi kabul edersiniz.


SİGORTA VE GÜVENCELER

Araç Teslim Formu` nu imzalamakla sigorta şartlarımızı kabul etmiş olursunuz. Aksi belirtilmedikçe, bu bilgilendirme metninde yer alan sigorta şartları geçerli olacaktır. Ayrı bir sigorta uygulaması söz konusu olursa, bu sigorta kapsamı ve gerekli şartlarıyla ilgili bilgiyi yine bu alanda paylaşacağız. 

Uygun bir şekilde kayıt altına alınmamış (kaza tespit tutanağı, alkol raporu, kazaya karışan tarafların belgeleri vb.) hasarlar bedelleri münhasıran kullanıcıya aittir. Zabıt altına alınmamış hasarlarda, sürücü beyanı ile hasar onarım işlemi kesinlikle yapılmamaktadır. Araçlar rent a car kasko %4 muafiyet içerir. 

Sigortaların geçerli olabilmesi için:

 • Kazanın, araç kontratında ismi yazan kişilerden biri tarafından kullanılırken gerçekleşmiş olması,
 • Araç kullanımı sırasında kesinlikle alkol alınmamış ve/veya uyuşturucu etkisi altında olunmaması, %100 kusurlu kaza konumunda olmaması
 • Tek taraflı kazaya karışmamış olması gerekmektedir

İPTAL, İADE, DEĞİŞİKLİK

 • Ön Ödemeli rezervasyonlarda aracı teslim alma saatinden 12 saat öncesine kadar rezervasyon iptal edilirse kiralama ücretinin tamamı iade edilecektir
 • Ön Ödemeli rezervasyonlarda aracın teslim edileceği saate 12 saat ile 2 saat arasında kaldığında 1 günlük kiralama ücreti kesilerek geriye kalan tutar WİSH CAR RENTAL tarafından iade edilecektir. (1 günlük rezervasyonlarda iade yapılmayacaktır)
 • Ön Ödemeli rezervasyonlarda araç tesliminden 12 saat önce yapılan iptallerde kiralama ücreti iade edilmez.
 • Ön ödemeli rezervasyonlarda müşterilerimize ait araçlar teslim alma saatinden itibaren 1 saat bekletilecek olup, bu iki saat içerisinde müşterilerimiz araçlarını teslim alabileceklerdir. 1 saat sonrasında rezervasyon sistem tarafından otomatik olarak iptal edilecek ve ücret iade yapılmayacaktır.
 • Aracın erken teslimatında kalan gün sayısı iade edilmemektedir.
 • Yabancı ehliyete sahip kullanıcıların pasaportunu kiralama yapacağı ofise ibraz etme zorunluluğu bulunmaktadır aksi halde ön ödeme tutarı iade edilmeyecektir. .
 • Ön Ödemeli Rezervasyonların iadesi Bankanın işlem yoğunluğuna bağlı olarak 15-25 iş günü arasında kartınıza yansıyacaktır.
 • Ön Ödemeli Rezervasyonlarda araçların müşterilerimize teslim edilebilmesi için Genel Kiralama Koşullarının ve aşağıdaki şartların yerine getiriliyor olması gerekmektedir. Aşağıdaki şartların sağlanamaması durumunda araç tahsis edilemeyecek olup, iade gerçekleşmeyecektir.
 •  
 • Ödeme şekli sadece kredi kartı olup nakit ödeme ve debit kart uygulaması bulunmamaktadır.
 • Kiralama ve araç grubuna göre değişen provizyon tutarının kişiye ait kredi kartından sağlanıyor olması gerekmektedir. Kredi kartının üzerinde kiralama yapacak kişiye ait isim soy isim bilgisi bulunmalıdır.
 • Aracı teslim alacak kişinin Ehliyetini WİSH ofisine ibraz etmesi gerekmektedir.
 • Orta ve Üst segment kiralamanın gerçekleşebilmesi için farklı bankaya ait 2 Kredi kartının ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Hemen öde (Ön ödemeli) Rezervasyon sayesinde kazanılan indirim başka bir kampanya ile birleştirilemez.
 • Ön Ödemeli Rezervasyonlarda Araçların Müşterilerimize teslim edilebilmesi için aşağıdaki şartların yerine getiriliyor olması gerekmektedir. Aşağıda ki şartların sağlanamaması durumunda iade gerçekleşmeyecektir.
 • Kiralama ve araç grubuna göre değişen provizyon tutarının kişiye ait kredi kartından sağlanıyor olması gerekmektedir.
 • Ödeme şekli sadece kredi kartı olup nakit ödeme ve debit kart uygulaması bulunmamaktadır.
 • Aracı teslim alacak kişinin Ehliyetini WİSH ofisine ibraz etmesi gerekmektedir.
 • Orta ve Üst segment kiralamanın gerçekleşebilmesi için farklı bankaya ait 2 Kredi kartının ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Hemen öde (Ön ödemeli) Rezervasyon sayesinde kazanılan indirim başka bir kampanya ile birleştirilemez.