Wish Car Rental

Hemen Rezervasyon Yap

KİRALA

Samsun Amisos Tümülüsleri Mezar Odası

Wish Araç Üstü Çadır

Samsun Şehir Rehberi

Karadeniz'e kıyısı olan Samsun 9.579 km²'lik yüzölçümüyle Karadeniz Bölgesi'nin en büyük yerleşim yeridir. Antik Çağ'da Amisos olarak adlandırılan kent bölgenin ticaret limanıdır. Bölgede üretilen tüm ticari mallar buradan ihraç edilir. Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ayak basarak ulusal bağımsızlık savaşını burada başlatmıştır. Bu açıdan şehir Türk Ulusu için tarihi bir öneme sahiptir.

Gezilebilecek Yerler

Nehirleri, ırmakları, dereleri, yaylaları, ormanları, denizi, güneşi ve kumuyla Samsun, Kızılırmak ve Yeşilırmak Deltaları arasına yerleşmiş bir tarım merkezi ve doğa cennetidir.

Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi ve kültürel eserleriyle de dikkat çeken Samsun, aynı zamanda bir turizm merkezidir. Kentin bir geçiş güzergâhı olması, modern kara ve demir yollarının varlığı ve kenti dış ülkelere bağlayan havaalanı şehrin cazibesini ikiye katlamaktadır.

Büyülü antik kentler Samsun'un tarih hazinesinin mihenk taşıdır. Kentin güneydoğusunda yer alan Dündartepe, şehirdeki en popüler antik kenttir. Bu antik kentte Kalkolitik, Eski Tunç ve Hitit dönemlerinden kalma yapıtlar bulunur. Tekkeköy, İkiztepe, Kaledoroğlu, Lerdurge Antik Kentleri de Samsun il sınırları içerisinde yer alan diğer antik kentlerdir. Bu tarihi mekanları dolaşırken tarihe birebir tanıklık edebilirsiniz.

Samsun'un tarihi ve kültürel varlığının diğer bir parçası da müzelerdir. Gazi Müzesi, Arkeoloji ve Etnografya Müzesi en önemlileridir. Kurtuluş Savaşı'nı sembolize eden şehir merkezindeki Atatürk Anıtı ve dayanışmayı temsil eden Samsun limanındaki İlk Adım Anıtı kent için önemli eserlerdir.

Kentte bulunan hanlar ve bedestenler dikkat çekicidir. 17. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş olan Taşhan ve Vezirköprü ilçesinde yer alan Fazıl Ahmet Paşa Bedesteni, bu tür yapılara en güzel örneklerdir.

Ladik-Hamayağı ve Havza Kaplıcaları kentin doğal güzellikleri olarak bilinir. Sinir rahatsızlığı, romatizma, kas yorgunluğu ve eklem iltihaplarına çok iyi gelen bu kaplıcalar sağlıklı ve keyifli bir tatil için idealdir.

Kültür ve Eğlence

Bağlama ve keman kente özgü halk müziğinin en önemli çalgılarıdır. Teknolojideki gelişmeler olumsuz yönde bir etki yaratsa da Samsun kültürünün önemli parçalarından el sanatları varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Kilim, halı ve elbise dokumacılığı, iğne oyası, ayakkabıcılık, bakırcılık, ağaç oymacılığı yerel kültürün önemli örneklerindendir.

Yatakent'ten Terme'ye kadar uzanan sahil şeridi boyunca, yazın yüzmek ve güneşin tadını çıkarmak için çok sayıda plaj bulunur.

Ladik ve Akdağ Yaylaları, Vezir ve Kunduz Dağları, Altınkaya Baraj Gölü çevresi; doğa yürüyüşü, su sporları, olta balıkçılığı, motor gezintileri, kampçılık ve çim kayağı için uygun yerlerdir. Kentten ayrılmadan önce buradaki aktivitelerden faydalanabilirsiniz.

Yeme İçme

Hamsi, kuru fasulye, mısır ve lahana kent mutfağının başlıca malzemeleridir. Et, pirinç ve börek çeşitleri oldukça yaygındır. Kümes hayvancılığı da Samsun mutfağına katkıda bulunur. Madımak, Munuk ve Lorgon gibi çeşitli bitkiler yöre mutfağına ayrı bir tat verir.

Kaz yufkası, yer pancarı, mısır çorbası, keşkek, kale çorbası, hamsi ekmeği ve hamsili yemek türevleri Samsun yemek kültüründen başlıca örneklerdir.

Mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında yer alan Samun pidesini ve kavurmalı turşuyu Kurupelit’teki restoranlarda bulabilirsiniz.

Şehre geldiğinizde ayrıca farklı bir lezzet için Ladik Gölü'nün tuna balığını da tadabilirsiniz.

E-BÜLTENİMİZİ TAKİPTE KALIN

Üye olun, aylık fırsat ve kampanyalardan anında haberdar olun, dilediğinizden yararlanın.

Whatsapp